Söka till ESS-gymnasiet

Du som vill börja på ESS-gymnasiet ansöker på olika sätt beroende på vilken årskurs du ska börja i.

Du som vill söka till årskurs 1

Om du vill börja hos oss till årskurs 1 så söker du genom Gymnasieantagningen.

Du som söker till Samhällsvetenskapsprogrammet inriktning beteendevetenskap behöver komplettera din ansökan med underlaget "Särskilt behovsunderlag för ansökan till utbildning med specialpedagogisk verksamhet”.

Du som söker till vårt introduktionsprogram Individuellt alternativ behöver komplettera din ansökan med underlaget ”Antagningsunderlag och överlämningsinformation IM”. Det är viktigt att du kontrollerar att du söker rätt profil inom IMA.

Kontakta studievägledaren på den skolan du går på för mer information och hjälp kring ansökan.

Frågor om plats i årskurs 2 eller 3

Om du har frågor som rör plats i årskurs 2 eller 3 på Samhällsvetenskapsprogrammet kontaktar du studievägledare Vivan Skoglund.

Uppdaterad